Çanakkale’deki orman yangını büyüyor. Bir köy boşaltıldı

Dün gündüz saatlerinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kozlu köyü yakınlarında tarım arazisinde başlayan yangın, saat 17.00 sıralarında ormanlık alana sıçramıştı.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 4 uçak ve 2 helikopter, çok sayıda arazöz ve orman personeliyle havadan ve karadan yoğun müdahale edilmiş ve yangın akşam saatlerinde kontrol altına alınmıştı. Ancak yangın bugün bir kez daha kontrolden çıktı.

BİR KÖY TAHLİYE EDİLDİ

Çanakkale Valiliği tarafından yangına ilişikin yapılan açıklamada vatandaşlar, şehitlikleri gezmek için gelen ziyaretçileri ve bölgede yaşayanları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde de tarım arazisinde ve ormanlık alanda etkili olan yangından dolayı bir köy tedbir amaçlı tahliye edildi.

GELİBOLU’DA YANGIN

Gelibolu Yarımadası’nda, ilçeye bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenden dolayı yangın çıktı. Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçrarken, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler yönlendirildi.

BOĞAZ TRAFİĞİ TEK YÖNLÜ ASKIYA ALINDI

Çanakkale Valiliği, yangından dolayı tedbir amacıyla Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta köyünün tahliye edildiği açıklandı.

Ayrıca, Kumköy ile Büyükanafarta köyleri arasındaki yolun ulaşıma kapatıldığı edinilen bilgiler arasında.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) ise Çanakkale Boğazı’nın yangından dolayı gemi trafiğinin kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındığını bildirdi.

Ekiplerin, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x